Ciekawostki

22 grudnia przywitaliśmy kalendarzową zimę. To najkrótszy dzień roku. Zima rozpoczyna się  22 grudnia i trwa do 21 marca. Trwa 100 dni. Dzień jest krótszy niż noc. Słońce wstaje później, szybciej się robi ciemno.

 Zimę poprzedza jesień. Po zimie następuje wiosna.

 Czym charakteryzuje się ta pora roku?

Przede wszystkim najniższą temperaturą powietrza w skali roku. Ale też umiarkowaną ilością opadu atmosferycznego. Jeśli już coś pada, to zwykle jest to śnieg lub grad. Zimą niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy. Sen ów pozwala im przetrwać srogą zimę. Zwierzaki te budzą się na wiosnę, gdy już po zimie nie ma śladu. 

Np. owady ‘przeczekują’ chłody w formie jaj czy poczwarek; ropuchy i żaby – zagrzebują się w mule na dnie zbiorników wodnych i zapadają w głęboką hibernację.

Gdy słyszymy hasło „sen zimowy”, pierwszym zwierzęciem jakie przychodzi nam na myśl najczęściej jest niedźwiedź. W swej kryjówce zwanej gawrą zimuje długo, lecz nie zapada w całkowite odrętwienie i od czasu do czasu się budzi. W okresie zimy, od grudnia do lutego samica rodzi od 2 do 4 młodych, które przez pierwsze 4 tygodnie są ślepe. Małe wychodzą po raz pierwszy na powietrze wiosną.

 

Co owady robią w zimie?
Gdy nadchodzą pierwsze jesienne przymrozki dorosłe owady giną - nie znoszą mrozu. Niektóre dorosłe owady, jajeczka, larwy czy poczwarki zimują ukryte pod korą, grubą warstwą jesiennych liści, w załomach skał, zagrzebane w ziemi. Ochroną przed mrozem jest też woskowa osłonka jajeczka, czy kokon. Zimą płyny ustrojowe owada zmieniają swój skład, dzięki temu stają się odporniejsze na zamarzanie. Mrówki zapadają w "sen zimowy" w mrowisku.