Ziemia i my - jej przyjaciele.

Bycie eko to nie trend, to pewien styl życia niosący za sobą i przyjemności, ale i obowiązki. Jak zatem nauczyć brzdąca bycia ekopozytywnym? Oto 5 przykładów, z którymi warto się zapoznać.

 

Jesteś tym, co jesz!

Co prawda o zakupach decydują rodzice (przynajmniej do pewnego wieku), ale dzięki temu mają kontrolę nad tym, co je dziecko. Od najmłodszych lat warto podawać produkty jak najmniej przetworzone, naturalne, bez konserwantów czy barwników. 
 I, oczywiście, zakupy pakujemy do papierowych lubbiodegradowalnych toreb, a nie plastikowych!

 

Segreguj śmieci!

Kilkulatek jest za mały na wyrzucanie śmieci, co nie znaczy, że nie może segregować śmieci. Od najmłodszych lat trzeba  uczyć, że starego rysunku nie powinno się wyrzucać razem z plastikowym opakowaniem – tylko do dedykowanych pojemników. Przyzwyczajone do segregowania surowców wtórnych dziecko, gdy podrośnie będzie to robiło automatycznie. Ziemia będzie miała więcej oddechu, gdy śmieci będą posegregowane, przetworzone, albo na nowo używane.

Nie wyrzucaj baterii do śmieci!

Zużyte baterie należy wyrzucać do specjalnie oznakowanych pojemników. Dlaczego? Bo tak jak wszystkie śmieci ulegają rozkładowi i mogą przedostać się na przykład do gleby, powodując jej zanieczyszczenie. Pojemniki na zużyte baterie można  znaleźć między innymi w sklepach z artykułami RTV.

 

Oszczędzaj media!

Skąd się bierze woda? Z kranu! A prąd? Ze ściany! Musimy się uczyć, jak optymalnie wykorzystywać media: wodę, prąd czy gaz. Odkręcona woda podczas mycia zębów? Włączone światła w całym mieszkaniu, podczas gdy cała rodzina przebywa w jednym pokoju? Nie ma mowy! Trzeba zwracać uwagę na takie "drobiazgi", które jak przyjdzie rachunek na koniec miesiąca, mogą się okazać kosztowne. Ziemia wytwarza darową energię z wody, wiatru i słońca. O tę energię trzeba dbać i pracować nad jej wykorzystaniem. Ograniczamy zużycie wody w codziennym życiu, dbamy o jej czystość.

 

Ruch to zdrowie!

Komu w drogę, temu... rower! Albo rolki, albo po prostu spacer. Nie ma nic gorszego, niż podjeżdżanie 500 metrów samochodem, by wyskoczyć po gazetę. A niestety jesteśmy leniwi i tak właśnie często robimy. Dlatego samochód samochodem, ale jak najczęściej trzeba ruszać się pieszo czy rowerem. To i ekologiczne – w końcu nie powiększamy emisji CO2, oszczędzamy pieniądze i pozytywnie wpływamy na nasz organizm – aktywność fizyczna to jest to! 

  • Rzucona w lesie butelka plastikowa rozłoży się w ziemi po 500 latach, guma do żucia po 5 latach, a niedopałki papierosów po 2 latach.
  • Jeden hektar lasu liściastego może wyprodukować około 700 kg tlenu, co stanowi dobowe zapotrzebowanie ponad 2500 ludzi.
  • W Polsce pracuje dziś 290 profesjonalnych elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 10MW, podłączonych do sieci i sprzedających energię zakładom energetycznym. Razem produkują zaledwie 3% energii elektrycznej.
  • Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery i zgładzić efekt cieplarniany, australijscy naukowcy zaproponowali metodę zakopywania dwutlenku węgla w stanie półpłynnym pod ziemią.
  • Według danych Najwyższej Izby Kontroli aż 86% polskich zakładów nie ma urządzeń do redukcji zanieczyszczeń gazowych. A wojewódzkie fundusze ochrony środowiska kupują papiery wartościowe, zamiast wspierać wszelkie przedsięwzięcia proekologiczne.
  • Jeden nieszczelny, lekko kapiący kran powoduje, że w ciągu doby wycieka około 36 litrów wody. Nieszczelna spłuczka w WC powoduje wyciek w ciągu dnia około 720 litrów wody, a rocznie - 260m sześciennych wody.
  • Aby wyprodukować jedną tonę papieru trzeba ściąć średnio 17 drzew.
  • Jeżeli każdy z nas wyrzuci na śmietnik tylko jeden słoik to na wysypisko w całej Polsce trafi rocznie 10 000t szkła.
  • W Polsce rocznie zużywa się 400 milionów aluminiowych puszek, które można powtórnie przetworzyć oraz wykorzystać i to nieskończenie wiele razy. Sześć puszek ze złomu to oszczędność energii równej spaleniu jednego litra paliwa.

Dobre rady.

 

Oto 10 sposobów jak możesz sam chronić środowisko:

  • Używaj dwóch stron kartki papieru do pisania lub rysowania. W ten sposób chronisz drzewa (z których robiony jest papier) przed wycinaniem i wytwarzasz mniej śmieci!
  • Gaś światło kiedy wychodzisz z pokoju, wyłączaj telewizor, radio, komputer, gdy już nie będziesz z nich korzystał. W ten sposób oszczędzasz energię!
  • Zakręcaj wodę w kranie kiedy myjesz zęby. Bierz raczej krótki prysznic niż kąpiel. Dokręcaj krany. W ten sposób oszczędzasz wodę!
  • Zwracaj uwagę innym gdy śmiecą. Sprzątaj po swoim psie gdy wychodzisz z nim na spacer. W ten sposób dbasz o czystość swojego otoczenia!
  • Zacznij segregować odpady w domu. Zaproponuj swojemu nauczycielowi abyście mogli wspólnie, całą klasą segregować odpady w szkole. W ten sposób ograniczasz ich ilość Posegregowane odpady to cenne surowce wtórne, które można ponownie wykorzystać.
  • Staraj się korzystać z ekologicznych środków transportu. Jeśli masz do pokonania krótki dystans chodź na piechotę lub jedź rowerem. W ten sposób przyczyniasz się do mniejszego zatrucia powietrza!
  • Idąc na zakupy weź ze sobą własną torbę (najlepiej wykonaną z materiału) zamiast przynosić ze sklepu torebki plastikowe. W ten sposób wytwarzasz mniej śmieci!
  • Zwracaj uwagę na to co kupujesz. Czy produkty te są oznakowane symbolami, które świadczą o ich wpływie na środowisko naturalne (np. opakowanie nadające się do recyklingu, produkt bezpieczny dla warstwy ozonowej, nie testowane na zwierzętach itp.). Rezygnuj z zakupu produktów, które są ci zbędne. W ten sposób, będąc świadomym konsumentem, chronisz środowisko naturalne!
  • Jeśli nie korzystasz już ze swoich zabawek, gier, książek – zamiast je wyrzucić pomyśl, może jest ktoś inny, komu mogłyby się przydać. W ten sposób możesz sprawić komuś przyjemność! Przyczyniasz się także do ochrony zasobów środowiska naturalnego!
  • Rozmawiaj ze swoimi rodzicami, przyjaciółmi o tym, co możecie wspólnie zrobić dla ochrony środowiska naturalnego. W ten sposób wpływasz na czyjąś świadomość, uczysz innych jak być przyjaznym dla środowiska!