Budowa mózgu.

Mózg podzielony jest na prawą i lewą półkulę - każda z nich wyspecjalizowała się w innych funkcjach. Informacje napływające do nich są przetwarzane w zupełnie różny sposób, jednak każda półkula dzieli się swoimi funkcjami i dzięki temu obydwie uczestniczą w większości wykonywanych zadaniach.

 

Logiczna lewa półkula przypomina komputer.Półkula ta nazywana bywa słowno - logiczno - matematyczną, ponieważ jest odpowiedzialna za słowa, logikę, liczby, zapamiętuje fakty, imiona, daty. Mówienie, pisanie i czytanie są w zdecydowanym stopniu pod kontrolą lewej półkuli mózgowej. Lewa półkula musi mieć porządek, jest zorganizowana, nie znosi bałaganu, woli rozkazy, patrzy na zegarek.

Kontroluje prawą część ciała.

 

Półkula prawa zawładnęła zupełnie innymi funkcjami. To półkula artystyczna, twórcza, kreatywna, w niej tworzą się wszystkie nowe pomysły, idee, całościowe konteksty, inspiracje, dzięki niej śnimy i snujemy marzenia. To ona kocha muzykę, rytm, rym, wyobraźnię, przestrzeń (dzięki niej orientujesz się, w jakiej części miasta się znajdujesz i jak dojechać do domu). Odpowiedzialna jest za uzdolnienia plastyczne, tworzy obrazy, rozróżnia kolory, rozpoznaje twarze, wzory. Skupia się na uczuciach, emocjach. 

 

Pomiędzy jedną, a drugą półkulą znajduje się wiązka nerwów, która łączy prawą i lewą korę mózg, pozwala na przepływ informacji uzyskanych przez jedną stronę mózgu do drugiej strony.

 

 

J.Wąsowska "Dziecko" -

" Nie wie prawa, co pomyśli lewa ?"

Mózg, a odżywianie.

Żeby mózg mógł dobrze funkcjonować musi być dobrze odżywiony. Węglowodany, białka i tłuszcze to produkty potrzebne każdemu organizmowi. Jednak mózg potrzebuje specyficznych substancji: tłuszcze przede wszystkim rybie i roślinne, bo te zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe niezbędne do budowania mieliny; węglowodany złożone np. orzechy, fasola, produkty pełnoziarniste, ponieważ glukoza jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu; białka głównie zawarte w warzywach, chudym nabiale i mięsie. To niezwykle ważne, żeby nasz jadłospis, a szczególnie jadłospis dzieci, był urozmaicony. Jeśli bowiem brakuje jakiegoś neuroprzekaźnika, albo jest go za mało, dziecko może mieć problemy z koncentracją, pamięcią, skupieniem uwagi. Ograniczmy też  słodycze - cukier  utrudnia skupienie uwagi i powoduje pobudzenie.

Kiedy mówimy o prawidłowym odżywianiu, nie sposób nie wspomnieć o roli wody i tlenu w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Mózg w 90% zbudowany jest z wody. Żeby komórki mogły dobrze funkcjonować, musimy pić.  Najlepiej pić czystą niegazowaną wodę.

Mózg często jest nazywany tlenożercą, ponieważ zużywa do 30% tlenu, który dostarczamy organizmowi.  Pamiętajmy, żeby  spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, wietrzmy pomieszczenia, w których przebywamy oraz uprawiajmy sporty.